Format
Do codziennego użytku mamy przeważnie format A4. Tak format nadaje się do większości drukarek czy kserokopiarek. Jakie są inne popularne formaty? Duży wybór różnych formatów mają papiery fotograficzne, np. A6 w rozmiarze pocztówki, A3 (297x420 mm), A5 (148x210) mm ale też niestandardowy do zdjęć krajobrazu np. 100x200 mm. W sklepach można kupić również wielkoformatowe ryzy. Pamiętaj by zawsze sprawdzić czy dany format obsługuje Twoja drukarka, a także porównać ceny w stosunku do formatu i liczby arkuszy w ryzie.
Gramatura
Jednym z najważniejszych parametrów świadczących o jakości papieru jest jego gramatura. Do użytku wewnętrznego w biurze lub domu, atramentowego czarno-białego druku wystarczy papier o gramaturze 80g/m2.
Do druku ofert, wypracowań czy korespondencji wychodzącej warto zainwestować w grubszy papier o gramaturze minimum 90g/m2
Do drukowania ofert, wypracowań, korespondencji wychodzącej warto użyć papieru o większej gramaturze – minimum 90 g/m2.
Jeśli drukujemy laserowo w kolorze lepiej sprawdzi się gramatura przynajmniej 90-120 g/m2.
Aby drukować zdjęcia użyj papieru powlekanego, minimum 160 g/m2.
Część producentów poza gramaturą, lub zamiast niej podaje grubość kartki mierzoną w mikronach. W standardowych ryzach wynosi ona około 110 mikronów. Im wyższy wskaźnik tym lepiej sprawdzi się w druku laserowym lub wydruku zdjęć.
Przed zakupem warto sprawdzić czy daną gramaturę obsługuje Twoja drukarka oraz czy są jakieś obostrzenia, np. ręczne podawanie papieru.
Rozdzielczość druku
Najprościej byłoby przyjąć, że im wyższa rozdzielczość tym lepiej, jednak nie w chodząć w szczegóły np. papier termosublimacyjny o rozdzielczości około 300-450 dpi daje taką samą jakość jak papier fotograficzny o rozdzielczości 3 000 - 4 500 dpi.
Kupując papier pamiętaj o rozdzielczości druku Twojej drukarki.
Klasa
Papierowi przyznaje się klasy, które określają jego jakość. Oznacza się je literami A,B i C, wśród których często wydziela się jeszcze A+, B+, C+. Papier klasy A to papier najwyższej jakości, zapewniający idealny kontrast, dobre odwzorowanie kolorów.
Powlekany czy niepowlekany?
Większość typów papieru do codziennego użytku jest niepowlekana. Oznacza to tyle, że nie posiadają specjalnej powłoki, która sprawia, że papier jest bardziej wytrzymały, mniej przezroczysty.
Papier powlekany specjalną powłoką idealnie odwzorowuje kolory, pozwala na uzyskanie lepszego kontrastu. Nadaje się do drukowania obrazów, fotografii.
Kupując papier powlekany, sprawdź, czy jest jedno- czy dwustronny. Ten drugi pozwoli Ci na bardziej ekonomiczny druk.
W ofercie znajdziesz też papier wodoodporny, ze specjalną powłoką, która uodparnia zarówno same kartki, jak i druk, na działanie wody.
Z połyskiem czy bez?
Kolejna ważna kwestia dotycząca wykończenia papieru dotyczy jego połysku.
W ofercie są ryzy:
- matowe(matt)
- półmatowe (satynowe, satynowane, semi-glossy, semi-matt)
- z lekkim połyskiem (glossy, gloss)
- z wysokim połyskiem (supergloss, hi gloss)
Wybór powinien być podyktowany efektem, jaki chcesz osiągnąć. Pamiętaj jednak, że kolorowe zdjęcia lepiej będą wyglądać na papierze z połyskiem.
Papier satynowany jest przeznaczony przede wszystkim do kolorowego druku laserowego.
Formacja
Dobry papier to taki, którego włókna są rozprowadzone równomiernie. Jak to sprawdzić? Podczas wybierania papieru bardzo trudno, natomiast po kupieniu ryzy można dokładnie przyjrzeć się kartce papieru, trzymając ją pod światło. Powinna być równomiernie prześwitująca, ciemne lub jasne plamy świadczą o słabej formacji.
Pamiętaj, że formacja ma duże znaczenie, jeśli zamierzasz drukować obrazy lub fotografie, które zajmują większość powierzchni kartki. Różnice w jakości i rozprowadzeniu druku mogą być w takiej sytuacji widoczne.
Uwaga na zanieczyszczenia! Papier pochodzący z recyklingu to dobry wybór dla miłośników ekologicznego trybu życia, jednak drobinki zanieczyszczeń sprawiają, że nie nadaje się do drukowania fotografii i obrazków. Dobrze sprawdza się podczas codziennego druku dokumentów.
Jasność
Kolejnym istotnym kryterium wyboru papieru do drukarki jest jego jasność, zwana też białością. Jeśli szukasz kartek, dzięki którym wydrukujesz tekst i obrazy w odpowiednim kontraście, możesz się rozczarować: tanie ryzy zawierają papier o beżowo-szarym odcieniu, w dodatku lekki, o niewielkiej gramaturze. Nie zapewni on wyraźnego druku ani dobrego odwzorowania kolorów.
Współczynnikiem, który pozwala ustalić jasność papieru jest białość CIA, która może wynosić od 140 do 170. Najczęściej spotkasz się z zapisem uwzględniającym granicę błędu, na przykład 146+/-2.
Uwaga – nie każdy producent podaje ten parametr. Zdarza się, że do pomiaru jasności używa się wartość określającą stopień odbicia światła, wyrażaną w procentach. 80-100 % oznacza produkt dobry jakościowo.
W ofercie znajdziesz też papier kolorowy albo ozdobiony obrazkami, zdjęciami, który użyjesz na specjalne okazje.
Nieprzezroczystość
Dobry papier to taki, który uniemożliwia przebijanie drukowanych zdjęć, tekstu na drugą stronę. Nieprzezroczystość nośnika wyraża się w procentach, np. 90-95 %. Całkowita nieprzezroczystość i zarazem wysoka jakość umożliwiająca druk obustronny, to 100 %.
Gładkość
Gładkość papieru, zwana też szorstkością, wpływa na jakość druku. Do określania gładkości papieru niepowlekanego stosuje się w skalę Bendtsena, natomiast powlekanego – tak zwaną skalę PPS. Oba wskaźniki dotyczą ilości powietrza, które przedostaje się przez powierzchnię papieru w określonym czasie. Zakres wynosi od 50 ml/min do 1200 ml/min. Im większy wskaźnik, tym gładszy, mniej szorstki papier.
Gładki papier to konieczność, jeśli drukujesz dokument zawierający dużo niewielkich obrazków, półtonowych obszarów.
Papier powlekany jest dużo gładszy niż niepowlekany. Najmniej szorstki jest papier satynowany. Ten ostatni zapewnia doskonałe odwzorowanie kolorów.
Na rynku znajdziesz też papier fakturowany, chropowaty, do specjalnych zastosowań, na przykład do drukowania wizytówek.
Świetny tekst! Jeżeli jeszcze ktoś ma jakieś wątpliwości, tutaj ciekawy artykuł na ten temat - biuro-styl-blog.pl/papierowy-dylemat/.
OdpowiedzUsuńIdealnym dodatkiem dla każdego biura będą karteczki samoprzylepne https://somax.eu/207-karteczki-i-bloczki-samoprzylepne. Te niewielkich rozmiarów akcesoria mają szereg licznych zastosowań. Pozwalają na szybkie zapisanie ważnych informacji oraz umieszczenie ich na wybranej powierzchni dzięki warstwie kleju na nich zawartym.
OdpowiedzUsuńJednym z podstawowych akcesoriów jakie można spotkać w biurze są pieczątki firmowe https://www.maxsc.com.pl/pieczatki-2/pieczatki-standardowe/podzial-wedlug-tresci/firmowe/. Pieczątki mogą być również z powodzeniem użyte jako narzędzie do dodatkowej reklamy firmy. Można na nich umieścić różne elementy promocyjne np. logo firmy lub informacje o wszystkich metodach kontaktowych (w tym social media).
Usuń.
OdpowiedzUsuńWybór papieru jest zależny od tego co chcemy wydrukować. A co do drukarek to ja polecam takie wielofunkcyjne https://www.oleole.pl/urzadzenia-wielofunkcyjne,_Brother.bhtml , gdyż są dużo bardziej uniwersalne i też cenowo wypadają korzystnie
OdpowiedzUsuńMyślę, że czasem papier do drukarki nie ma tak ogromnego znaczenia, jak tusz, tonery i sama drukarka. Na stronie https://www.profibiuro.pl możecie znaleźć sobie wiele różnych tuszy, które w każdej drukarce się sprawdzą. Spokojnie traficie sobie na najkorzystniejsze oferty i ceny.
OdpowiedzUsuńZ artykułów biurowych trzeba wymienić także solidne taśmy klejące. Jeśli wysyłacie przesyłki i paczki to dobrym pomysłem będą takie z nadrukami, na https://tcmservice.pl/produkty-kategoria/tasmy-z-nadrukiem/ możecie zamówić w każdej ilości. Producent jest w stanie na takiej taśmie umieścić dowolny nadruk, na przykład logo firmy. Od razu będzie wiadomo od kogo przesyłka pochodzi.
OdpowiedzUsuń