Coraz więcej pracodawców umożliwia pracownikom wykonywanie swoich zawodowych obowiązków w domu. Praca zdalna jest coraz bardziej doceniana i powszechna. Wśród części pracodawców nadal budzi jednak wiele wątpliwości, które wynikają głównie z obaw o spadek wydajności pracowników.
Wciąż pokutuje przekonanie, że pracownik dobrze i efektywnie wykona swoje obowiązki jedynie pod okiem przełożonego, pracując w biurze. Istnieją również obawy ze strony pracowników związane z utratą pozycji ze względu na brak bezpośredniego kontaktu z przełożonymi i współpracownikami, co może mieć związek z przydziałem zadań czy też polityką awansów.
Wychodząc naprzeciw wątpliwościom pracodawców i pracowników, badacze z Uniwersytetów w Stanfordzie i Pekinie przeprowadzili w ostatnich latach kilka eksperymentów, które dotyczyły telepracy. Badacze Bloom, Liang, Roberts i Ying porównywali wydajność pracowników zdalnych i biurowych w ściśle kontrolowanych warunkach. Badanie przeprowadzono wśród pracowników call centre chińskiego biura podróży, które zatrudniało 16 000 osób. Zaproponowano im możliwość pracy zdalnej przez kolejne 9 miesięcy. Osoby, które były zainteresowane takim rozwiązaniem, wzięły udział w losowaniu. Podzielono ich na 2 grupy – jedna pracująca w biurze, druga w domu. Osoby pracujące w domu wyposażono w sprzęt niezbędny do wykonywania swoich służbowych obowiązków. Jedynym czynnikiem mającym wpływ na ewentualne różnice w efektywności pracowników była zmiana miejsca pracy.
Wyniki badań wykazały wzrost efektywności pracowników wykonujących obowiązki w domu o 13%. Okazało się, że osoby pracujące zdalnie robiły sobie krótsze przerwy i rzadziej brały urlop. Wykonywały też więcej połączeń na minutę, co tłumaczyły komfortem ciszy w domu. Wzrost wydajności nie wpłynął na jakość prowadzonych rozmów – w obu grupach kontrolnych była ona taka sama. Dodatkowo w wypełnianych ankietach osoby pracujące zdalnie deklarowały większe przywiązanie do firmy, satysfakcję i mniejsze poczucie zmęczenia.
Poprawę wydajności osób pracujących zdalnie na poziomie 17% uzyskał w swoich badaniach Grantham. Zwrócił on również uwagę na obniżenie kosztów pracodawcy związanych z wynajmem i wyposażeniem pomieszczeń o 35% oraz spadek fluktuacji personelu o 20%.
Inne badania pokazują, że możliwość pracy zdalnej doceniana jest przede wszystkim przez młodych ludzi z pokolenia Y, którzy dostrzegają ogromne możliwości w nowoczesnych środkach komunikacji, nie odczuwają presji podporządkowania się sztywnym zasadom organizacji dnia pracy.
Bez wątpienia możliwość pracy zdalnej niesie ze sobą wiele korzyści. Z punktu widzenia zarządzania zasobami ludzkimi największą jest zyskanie przez firmę przychylności obecnych i przyszłych pracowników. Specjaliści z branży HR podkreślają, że pracownicy doceniają możliwość choćby częściowego wykonywania swojej pracy w domu. Telepraca często jest impulsem do poprawy efektywności pracowników, a także czynnikiem zachęcającym do pozostania w strukturach firmy.
Warto pamiętać, by podczas pracy zdalnej zapewnić pracownikowi niezbędne narzędzia pracy dzięki, którym wysoka wydajność będzie ułatwiona. Dlatego zapraszamy wszystkich pracodawców do naszego sklepu po najlepsze artykuły biurowe, akcesoria komputerowe czy artykuły do pisania.
Wśród artykułów biurowych z których korzystamy każdego dnia tak naprawdę nie sposób nie wymienić taśm pakowych. Nie ma znaczenia czy mamy sklep i realizujemy często wysyłki czy przesyłamy dokumenty - takich mocnych i niezawodnych taśm będziemy potrzebować. A najlepiej zamawiać je prosto od producenta jakim jest https://tcmservice.pl/pl/tasmy-pakowe. Możecie także zdecydować się na taśmy z nadrukami.
OdpowiedzUsuń