piątek, 15 maja 2015

Zasady efektywnej pracy

Zwiększenie wydajności pracy jest marzeniem każdego szefa i wielu pracowników. Poniżej przedstawiamy kilka patentów na usprawnienie pracy w biurze. Zapraszamy do lektury. 

Jeżeli rezultaty pracy są mizerne, mimo wykonywania z energią wszelkich działań, należy pomyśleć nad wdrożeniem działań, które ułatwią i ulepszą pracę. W pracy biurowej  organizacja pracy odgrywa ogromną rolę. Bardzo skuteczny może się okazać system 5S. Jest to pięć reguł, stosowanych w wielu firmach.

• Pierwszy punkt „selekcja” - należy pozbyć się niepotrzebnych narzędzi pracy i materiałów, które mogą wprowadzać bałagan.

• Następnie „systematyka” - wszystko musi mieć swoje miejsce, które usprawni użycie narzędzi.

• Kolejnym elementem jest „sprzątanie” - uporządkuj stanowisko pracy.

• Czwarta zasada to „standaryzacja” - ułatwia ona wykonywanie czynności oraz ich kontrolowanie.

• Punkt piąty „samodyscyplina” - to przestrzeganie wyżej wymienionych reguł dzień po dniu, tak aby stały się rutynowym przyzwyczajeniem.

Znaczący wpływ na jakość pracy ma system zarządzania całą firmą. Istnieje kilka czynników usprawniających pracę, oto trzy z nich:

• Cotygodniowe zebranie w poniedziałkowy ranek, z ustaleniem planu działania na każdy tydzień oraz podsumowanie i rozliczenie minionego tygodnia oraz szukanie rozwiązań na pojawiające się problemy.

• Bardzo ważne jest jasne wyznaczenie obowiązków i zakres odpowiedzialności, a także sposób rozliczenia każdego zadania i projektu.

• Istotna jest samokontrola i dążenie do zrealizowania wyznaczonych celów w określonych terminach, a także kalendarz i notatnik - to najlepszy kontroler jakości, tempa i sposobu wykonania zadań i pracy.

Po wprowadzeniu tych wszystkich zaleceń aby jeszcze lepiej usprawnić pracę biura zapraszamy do naszego SKLEPU po najlepsze tanie artykuły biurowe, takie jak m.in. artykuły do pisania, sprzęt archiwizacyjny, akcesoria komputerowe i wiele innych.

wtorek, 12 maja 2015

Praca zdalna dla podniesienia efektywności

Coraz więcej pracodawców umożliwia pracownikom wykonywanie swoich zawodowych obowiązków w domu. Praca zdalna jest coraz bardziej doceniana i powszechna. Wśród części pracodawców nadal budzi jednak wiele wątpliwości, które wynikają głównie z obaw o spadek wydajności pracowników.

Wciąż pokutuje przekonanie, że pracownik dobrze i efektywnie wykona swoje obowiązki jedynie pod okiem przełożonego, pracując w biurze.  Istnieją również obawy ze strony pracowników związane z utratą pozycji ze względu na brak bezpośredniego kontaktu z przełożonymi i współpracownikami, co może mieć związek z przydziałem zadań czy też polityką awansów.

Wychodząc naprzeciw wątpliwościom pracodawców i pracowników, badacze z Uniwersytetów w Stanfordzie i Pekinie przeprowadzili w ostatnich latach kilka eksperymentów, które dotyczyły telepracy. Badacze Bloom, Liang, Roberts i Ying porównywali wydajność pracowników zdalnych i biurowych w ściśle kontrolowanych warunkach. Badanie przeprowadzono wśród pracowników call centre chińskiego biura podróży, które zatrudniało 16 000 osób. Zaproponowano im możliwość pracy zdalnej przez kolejne 9 miesięcy. Osoby, które były zainteresowane takim rozwiązaniem, wzięły udział w losowaniu. Podzielono ich na 2 grupy – jedna pracująca w biurze, druga w domu. Osoby pracujące w domu wyposażono w sprzęt niezbędny do wykonywania swoich służbowych obowiązków. Jedynym czynnikiem mającym wpływ na  ewentualne różnice w efektywności pracowników była zmiana miejsca pracy.

Wyniki badań wykazały wzrost efektywności pracowników wykonujących obowiązki w domu o 13%. Okazało się, że osoby pracujące zdalnie robiły sobie krótsze przerwy i rzadziej brały urlop. Wykonywały też więcej połączeń na minutę, co tłumaczyły komfortem ciszy w domu. Wzrost wydajności nie wpłynął na jakość prowadzonych rozmów – w obu grupach kontrolnych była ona taka sama. Dodatkowo w wypełnianych ankietach osoby pracujące zdalnie deklarowały większe przywiązanie do firmy, satysfakcję i mniejsze poczucie zmęczenia.

Poprawę wydajności osób pracujących zdalnie na poziomie 17% uzyskał w swoich badaniach Grantham. Zwrócił on również uwagę na obniżenie kosztów pracodawcy związanych z wynajmem i wyposażeniem pomieszczeń o 35% oraz spadek fluktuacji personelu o 20%.

Inne badania pokazują, że możliwość pracy zdalnej doceniana jest przede wszystkim przez młodych  ludzi z pokolenia Y, którzy dostrzegają ogromne możliwości w nowoczesnych środkach komunikacji, nie odczuwają presji podporządkowania się sztywnym zasadom organizacji dnia pracy.

Bez wątpienia możliwość pracy zdalnej niesie ze sobą wiele korzyści. Z punktu widzenia zarządzania zasobami ludzkimi  największą jest zyskanie przez firmę przychylności obecnych i przyszłych pracowników. Specjaliści z branży HR podkreślają, że pracownicy doceniają możliwość choćby częściowego wykonywania swojej pracy w domu. Telepraca często jest impulsem do poprawy efektywności pracowników, a także czynnikiem zachęcającym do pozostania w strukturach firmy.

Warto pamiętać, by podczas pracy zdalnej zapewnić pracownikowi niezbędne narzędzia pracy dzięki, którym wysoka wydajność będzie ułatwiona. Dlatego zapraszamy wszystkich pracodawców do naszego sklepu po najlepsze artykuły biurowe, akcesoria komputerowe czy artykuły do pisania.

poniedziałek, 11 maja 2015

Patenty na oszczędność w biurze

Oszczędność w biurze jest coraz bardziej powszechna. Zaopatrywanie się w taniej hurtowni artykułów biurowych to nie wszystko, liczą się również inne działania. Takie podejście świadczy o przyszłościowym postrzeganiu biznesu– nie tylko poprawia finanse firmy, ale też zapobiega dalszemu niszczeniu naszej planety. Bycie eko nie tylko poprawia stan firmowej kasy, ale również tworzy wizerunek firmy świadomej i odpowiedzialnej. Jeśli więc chcesz być eko, podejmij odpowiednie kroki i wprowadź w życie program oszczędnościowy.

Poniżej przedstawiamy przykłady konkretnych działań.

Energia

Komputer – wyłączaj go albo hibernuj jeśli planujesz dłuższą przerwę powyżej pół godziny.

Monitor – ustaw jego opcje zasilania, aby po 10 minutach przechodził na trym "stand-by".
przełączał się samoczynnie na tryb „stand-by”.

Laptop i komórka – nie trzymaj ich na kablu od ładowarki dłużej niż to potrzebne, a ładowarki zawsze odłączaj po wykonanym ładowaniu.
Drukarka – wyłączaj ją jeśli nie jest używana.

Kopiarka – włączaj ją tylko na czas kopiowania.

Faks – wybierz model wyposażony w drukarkę atramentową oraz z funkcją „sleep”

Ekspres do kawy – wyłączaj po użyciu, a przygotowaną kawę trzymaj w termosie (najlepszym wyjściem jest ekspres z zintegrowanym termosem).

Papier

Drukuj dwustronnie – zużyjesz o połowę mniej papieru.

Ogranicz drukowanie – wysyłaj maile zamiast tradycyjnych listów, teksty czytaj na monitorze, nie drukuj wszystkiego.

Nie drukuj maili –  zarchiwizuj je.

Ustaw mniejsze marginesy w edytorze tekstu - zmniejszy liczbę stron potrzebnych w przypadku drukowania.

Nie używaj całej kartki A4 do krótkich notatek – zaopatrz się w małe karteczki.

Zwróć uwagę na to, jaki papier kupujesz – czy pochodzi z recyklingu albo czy posiada certyfikat FSC (Dobrej Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu).

Kupuj tanie - kupuj tanie materiały eksploatacyjne do biura pochodzące z recyklingu

Klimatyzacja

Kiedy pracuje klimatyzator zamknij okna i drzwi! – takie działanie można porównać do otwierania lodówki „żeby się lepiej ziębiła”.

Ustaw temperaturę o 5-7°C niższą o panującej na zewnątrz – nie będzie pracowała na maksymalnych obrotach, a tym samym będzie pobierać mniej energii. Poza tym unikniesz wstrząsu termicznego przy wchodzeniu i wychodzeniu z biura oraz wynikających z tego przeziębień.

Dbaj o konserwację urządzenia – unikniesz strat energii.

czwartek, 7 maja 2015

Jak dobrze wypadać podczas wystąpień


Swoboda jest najbardziej pożądanym przez prowadzących prezentacje stanem wewnętrznym. Jest to też najrzadziej doświadczany przez nich stan. Co zrobić by zyskać większy luz w trakcie wystąpienia? Rad jest wiele, wykorzystaj trzy z nich.

Wystąpienia publiczne dla większości z nas są doświadczeniem stresującym. Dla wielu stres ten jest na tyle silny, że dezorganizuje normalne funkcjonowania a bywa, że paraliżuje całkowicie. By podczas wystąpienia osiągnąć swobodę niektórzy z nas muszą zrobić naprawdę wiele. Nie wystarczy kosmetyka i mówienie sobie „będzie dobrze”. Wielu z nas musi wprowadzić radykalne zmiany w myśleniu, przeżywaniu i nawykach. Są oczywiście i tacy, którzy nigdy nie osiągną wymarzonej pełnej swobody. Mogą jedynie znacząco obniżyć poziom swojego stresu w efekcie długotrwałej pracy nas sobą, często z profesjonalistą. Nie wiem do której grupy zaliczyłbyś siebie, jednak jeśli zależy Ci na większej swobodzie jest kilka rad, które możesz zastosować, by zwiększyć tak pożądany komfort podczas wystąpień publicznych. Przedstawiam trzy z nich od których możesz rozpocząć zwiększanie pewności siebie.

Swobodę i pewność siebie

Za dużą porcję niepotrzebnego stresu odpowiada niewłaściwe przygotowanie do prezentacji. Nie wystarczy skomponować slajdy i ułożyć je w jakiś ciąg logiczny. By zwiększyć swobodę podczas wystąpienia warto dobrze przemyśleć i przygotować prezentację: zdefiniować cel jaki chcesz osiągnąć w jej wyniku, stworzyć ciekawy pomysł na prezentację, przemyśleć jej strukturę, treść i formę. Dla przykładu od tego czy dobrze zdefiniujesz cel prezentacji zależy stopień swobody podczas wystąpienia. Im bardziej cel ma ogólny charakter i im bardziej jest on informacyjny tym gorzej dla Ciebie i Twojej swobody. I odwrotnie im bardziej precyzyjny, dotyczący emocji i zachowań odbiorców przyjmiesz cel prezentacji tym łatwiej przygotować adekwatny zakres prezentowanych informacji. Łatwiej także wymyślić pomysł na prezentację, wyartykułować podstawowy przekaz, który ma dotrzeć do odbiorcy a także wybrać strukturę, zakres przekazywanych informacji i w końcu dobrać formę prezentacji. To przygotowanie daje poczucie pewności siebie zanim spotkasz się oko w oko z odbiorcą. Jednak, co szczególnie istotne, takie przygotowanie umożliwia bycie elastycznym już w trakcie prowadzenia spotkania. Jenak nawet najlepiej przygotowana prezentacja nie uchroni przed rzeczywistością emocji jakie budzą się w nas kiedy wychodzimy przed grupę.

Zadbaj o swoje ciało tuż przed i podczas wystąpienia

Szczególnego znaczenia mają tu oddech, głos i postawa ciała. Efekt nawet najlepiej przemyślanej i perfekcyjnie przygotowanej prezentacji może być zniesiony w pierwszych sekundach wystąpienia. Nawet paraliżujący i intensywnie odczuwany, przy rozpoczynaniu wystąpienia, brak pewności siebie jest w większości przypadków do pokonania. W zasadzie bardziej do uniknięcia niż do pokonania. Swobodę wystąpienia przynieść Ci może wyregulowanie oddechu i głosu oraz dające poczucie stabilności ustawienie stóp, nóg, dłoni, pleców i głowy. Swobodnego oddechu w sytuacji stresującej trzeba się uczyć, bo naturalne i nawykowe jest spłycenie i przyspieszenie oddechu. Nie pomaga to w budowaniu pewności siebie. Co najwyżej w ucieczce sprzed wzroku publiczności. Jeśli jednak chcemy pozostać i prowadzić prezentację warto popracować nad tym by świadomie tuż przed wystąpieniem pogłębić oddech i spowolnić jego rytm. Pomagają w tym specjalne ćwiczenia ale kluczowy jest trening, czyli powtarzanie swobodnego oddechu w sytuacji stresującej. Podobnie rzecz ma się z głosem. Swobodę daje pewny siebie, mocny głos. Kiedy w zamian sam słyszysz swój cichy, wysoki, a może i chrobotliwy głos wówczas, Twoja swoboda pryska w mgnieniu oka. Tymczasem Twój głos może potwierdzać Twoją pewność siebie w uszach odbiorców, ale i zwrotnie dawać Tobie siłę. Warto więc, jeśli nie czujesz mocy swojego głosu, popracować nad tym, by zamiast podcinać dodawał Ci skrzydeł.

Trzeci wspomniany element to postawa ciała. Poziom swobody wystąpienia zależy wprost od tego jak stabilną pozycję przyjmujesz rozpoczynając wystąpienie. Jeśli Twoje stopy nie czują oparcia w podłożu, jeśli Twoje kolana są sztywne, jeśli ciężar ciała dominuje na jednej z nóg wówczas trudno o swobodę. Tymczasem przeważająca część prezenterów nawykowo i nieświadomie redukuje sobie komfort stania. Jeśli należysz do tej grupy to część energii Twój mózg zużyje na utrzymanie dynamicznej równowagi. Potrafi to zrobić, ma przecież móżdżek ale nie zmienia to faktu, że część Twojej uwagi będzie zaangażowana niepotrzebnie w proces, którego da się uniknąć. Optymalna postawa ciała daje swobodę koncentracji na tym co będziesz mówić, co pokazywać i co najważniejsze do kogo. Swoboda w ciele umożliwia bowiem pełniejszą koncentrację na odbiorcach prezentacji. A na wpływie na nich Ci najbardziej zależy. Prawda? Jenak na tym nie koniec pracy nad uzyskiwaniem swobody. Zakładając, że uda Ci się osiągnąć swobodę w ciele zagrożenie może i często przychodzi z wnętrza ... Twojej głowy.

Wyciszenie dialogów wewnętrznych

Dialogi wewnętrzne to najbardziej niedoceniani i cisi dywersanci swobody prezentacyjnej. To właśnie od tego czy i jaki dialog będzie się toczyć w Twojej głowie zależy czy zyskasz swobodę w prowadzeniu czy wręcz odwrotnie – sztywność. O czym ze sobą rozmawia niepewny siebie prezenter? O swoich obawach i oczekiwaniach. Z jednej strony pragniesz z pewnością osiągnąć swój cel, chcesz dobrze wypaść, zachować „twarz” lub wzmocnić swój wizerunek. Chcesz także dobrze rozpocząć oraz dobrnąć do końca prezentacji. Oczekiwań z pewnością jest więcej, ale każde z nich jest konfrontowane z obawami. Czego w szczególności się obawiasz? Przede wszystkim nieosiągnięcia celu prezentacji, tego, że źle lub niewystarczająco perfekcyjnie wypadniesz, tego, że nie każdego przekonasz do tego do czego chcesz przekonać. Obawiać się możesz także tego, co może się stać kiedy zapomnisz co chciałeś powiedzieć i wielu, wielu innych rzeczy. Każda z tych obaw i każde z oczekiwań, jeśli zaprząta Twoją uwagę w trakcie wystąpienia, to tym samym zmniejsza Twoją elastyczność i gotowość do natychmiastowego reagowania na komunikaty od Twoich odbiorców. A te płyną i zmieniają się wciąż. W efekcie obecności nasilonych dialogów wewnętrznych stajesz się mniej swobodny a możesz stać się nawet sztywny i niewrażliwy na oczekiwania i sygnały od odbiorców. By zyskać tak pożądaną swobodę trzeba uporządkowania gonitwy myśli. W istocie trzeba ich wyciszenia. Wszystko po to by zrobić przestrzeń dla komunikatów od odbiorców prezentacji, by uczynić się wrażliwym na to, co nieraz jedynie w komunikatach niewerbalnych, mówią do Ciebie uczestnicy spotkania. Na etapie prowadzenia to oni powinni być w centrum Twojej uwagi. Nie Ty i nie Twoje myśli (obawy i oczekiwania), nawet nie Twój cel. Na to wszystko był czas podczas przygotowań do prezentacji. Teraz jesteś wyłącznie dla nich. Dobra wiadomość brzmi tak: jeśli podczas spotkania nauczysz się koncentrować na odbiorcach wówczas z pola Twoje uwagi znikną obawy i oczekiwania. Nie będzie dla nich przestrzeni. Zyskasz dzięki temu pożądaną swobodę prowadzenia prezentacji. Czy nie na tym Ci zależy?

A gdy już opanujesz te trzy podstawowe zasady zapraszamy do sklepu Wojan. Zajmujemy się kompleksowym zaopatrzeniem biur. W swojej ofercie mamy artykuły biurowe przydatne w czasie prezentacji jak tablice, wskaźniki czy projektory.

środa, 6 maja 2015

Usprawnienie pracy biura

Bądźmy szczerzy wobec siebie, dobra organizacja pracy w biurze znacząco wpływa na zarządzanie czasem, ale z naszą organizacją często jest kiepsko. Zorganizowane osoby potrafią go efektywniej wykorzystać i pod koniec dnia wiedzą, że plan jaki miały do wykonania, został zrealizowany. W przeciwnym razie biuro staje się terenem walki, w której najmniejszy błąd może nas jak i firmę sporo kosztować. Nie dość, że prowadzone działania nie przynoszą efektów, to jeszcze wysiłek i energia jakie w nie wkładamy, kosztuje nas sporo nerwów i wpływa na pracę innych.

Plan zadań

Chcąc uniknąć pracy w bałaganie, szukania dokumentów, które gdzieś się zawieruszyły i robieniu kilku rzeczy jednocześnie, warto wprowadzić kilka zasad i konsekwentnie się ich trzymać. Na początek dobrze jest ułożyć plan – krótki, zawierający takie informacje jak: spis zadań, orientacyjny czas potrzebny do ich wykonania (i jego rezerwy na nieprzewidziane okoliczności) oraz listę priorytetów.

Warto zaglądać do niego nawet kilka razy w ciągu dnia, albo przed wyjściem z biura zrobić podsumowanie i ustalić, co udało nam się z niego dokonać. Pomocą służyć może też kalendarz lub – idąc z duchem czasu – systemy CRM, które łączą cechy terminarza, książki telefonicznej i opcji „przypominania” np. o planowanych spotkaniach, telefonach do wykonania etc. Mając porządek w głowie, przyda się też mieć go na biurku. Są osoby, które w twórczym nieładzie potrafią się świetnie odnaleźć i dopiero, gdy mają porządek niczego nie mogą znaleźć na czas. Biurko to jednak nie tylko mebel ale i wizytówka osoby, która przy nim pracuje. Nadmiar przedmiotów, papierów może ponadto dekoncentrować. Im więcej wolnej przestrzeni, tym lepiej.

Dokumenty, te najbardziej potrzebne, najlepiej przechowywać w segregatorach lub szufladach, które są pod ręką. Wszystkie inne warto schować do specjalnie do tego przeznaczonej szafki. Stąd akcesoria biurowe do archiwizacji dokumentów pełnią tak ważną rolę.

Jeżeli większość twojego czasu pracy wypełniają spotkania z ludźmi, zawsze bierz pod uwagę, że mogą one trwać dłużej niż było to zaplanowane. Zapisuj je w kalendarzu – w ten sposób o żadnym nie zapomnisz i będziesz do nich profesjonalnie przygotowany.

Ostrożnie korzystaj z Internetu. Szybki dostęp do niego z jednej strony ułatwia dziś pracę, z drugiej – wodzi na pokuszenie. Jeśli masz w zwyczaju sprawdzanie co dziesięć minut prywatnej poczty czy przeglądanie profili znajomych na Facebooku, prawdopodobnie poświęcasz każdemu zadaniu więcej czasu niż tego wymagają. Internet wciąga, zapominasz więc o bożym świecie i nie nadążasz z obowiązkami.

Efektywna komunikacja

Efektywnej pracy sprzyja też dobra komunikacja między pracownikami różnego szczebla. Osoba, która wie, co należy do jej obowiązków, jak ma je wykonywać i jakich narzędzi użyć, będzie działała szybko i sprawnie. Pozwoli to zaoszczędzić czas na niepotrzebne tłumaczenia i rozwiązywanie problemów, wynikających z niewiedzy.

Odkładanie tego, co ma się zrobić dziś na jutro powoduje, że nagle pod koniec tygodnia do załatwienia jest tyle spraw, że nie wiadomo od której zacząć. I zamiast myśleć o weekendzie, dopada nas stres, że nie zdążymy wszystkiego zrobić na czas. Działając w pośpiechu ryzykujemy też gorszą jakość naszej pracy i błędy. Choć systematyczność dla wielu nie jest mocną stroną, warto się dyscyplinować i przestrzegać terminów wykonania zadań.

czwartek, 12 marca 2015

Jaki papier do drukarki wybrać?

Jeśli kupując papier do drukarki myślisz, że dzieli się ona na słynny "zwykły", fotograficzny czy wizytówkowy, jesteś w błędzie. Wybierając ryzę papieru należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Poniżej przedstawiamy parametry jakie może posiadać papier do drukarki. 

Format

Do codziennego użytku mamy przeważnie format A4. Tak format nadaje się do większości drukarek czy kserokopiarek. Jakie są inne popularne formaty? Duży wybór różnych formatów mają papiery fotograficzne, np. A6 w rozmiarze pocztówki, A3 (297x420 mm), A5 (148x210) mm ale też niestandardowy do zdjęć krajobrazu np. 100x200 mm. W sklepach można kupić również wielkoformatowe ryzy. Pamiętaj by zawsze sprawdzić czy dany format obsługuje Twoja drukarka, a także porównać ceny w stosunku do formatu i liczby arkuszy w ryzie.

Gramatura

Jednym z najważniejszych parametrów świadczących o jakości papieru jest jego gramatura. Do użytku wewnętrznego w biurze lub domu, atramentowego czarno-białego druku wystarczy papier o gramaturze 80g/m2.

Do druku ofert, wypracowań czy korespondencji wychodzącej warto zainwestować w grubszy papier o gramaturze minimum 90g/m2
Do drukowania ofert, wypracowań, korespondencji wychodzącej warto użyć papieru o większej gramaturze – minimum 90 g/m2.
Jeśli drukujemy laserowo w kolorze lepiej sprawdzi się gramatura przynajmniej 90-120 g/m2.
Aby drukować zdjęcia użyj papieru powlekanego, minimum 160 g/m2.

Część producentów poza gramaturą, lub zamiast niej podaje grubość kartki mierzoną w mikronach. W standardowych ryzach wynosi ona około 110 mikronów. Im wyższy wskaźnik tym lepiej sprawdzi się w druku laserowym lub wydruku zdjęć.
Przed zakupem warto sprawdzić czy daną gramaturę obsługuje Twoja drukarka oraz czy są jakieś obostrzenia, np. ręczne podawanie papieru.
Rozdzielczość druku
Najprościej byłoby przyjąć, że im wyższa rozdzielczość tym lepiej, jednak nie w chodząć w szczegóły np. papier termosublimacyjny o rozdzielczości około 300-450 dpi daje taką samą jakość jak papier fotograficzny o rozdzielczości 3 000 - 4 500 dpi.

Kupując papier pamiętaj o rozdzielczości druku Twojej drukarki.

Klasa

Papierowi przyznaje się klasy, które określają jego jakość. Oznacza się je literami A,B i C, wśród których często wydziela się jeszcze A+, B+, C+. Papier klasy A to papier najwyższej jakości, zapewniający idealny kontrast, dobre odwzorowanie kolorów.

Powlekany czy niepowlekany?

Większość typów papieru do codziennego użytku jest niepowlekana. Oznacza to tyle, że nie posiadają specjalnej powłoki, która sprawia, że papier jest bardziej wytrzymały, mniej przezroczysty.

Papier powlekany specjalną powłoką idealnie odwzorowuje kolory, pozwala na uzyskanie lepszego kontrastu. Nadaje się do drukowania obrazów, fotografii.
Kupując papier powlekany, sprawdź, czy jest jedno- czy dwustronny. Ten drugi pozwoli Ci na bardziej ekonomiczny druk.

W ofercie znajdziesz też papier wodoodporny, ze specjalną powłoką, która uodparnia zarówno same kartki, jak i druk, na działanie wody.

Z połyskiem czy bez?

Kolejna ważna kwestia dotycząca wykończenia papieru dotyczy jego połysku.
W ofercie są ryzy:
- matowe(matt)
- półmatowe (satynowe, satynowane, semi-glossy, semi-matt)
- z lekkim połyskiem (glossy, gloss)
- z wysokim połyskiem (supergloss, hi gloss)

Wybór powinien być podyktowany efektem, jaki chcesz osiągnąć. Pamiętaj jednak, że kolorowe zdjęcia lepiej będą wyglądać na papierze z połyskiem.
Papier satynowany jest przeznaczony przede wszystkim do kolorowego druku laserowego.

Formacja

Dobry papier to taki, którego włókna są rozprowadzone równomiernie. Jak to sprawdzić? Podczas wybierania papieru bardzo trudno, natomiast po kupieniu ryzy można dokładnie przyjrzeć się kartce papieru, trzymając ją pod światło. Powinna być równomiernie prześwitująca, ciemne lub jasne plamy świadczą o słabej formacji.

Pamiętaj, że formacja ma duże znaczenie, jeśli zamierzasz drukować obrazy lub fotografie, które zajmują większość powierzchni kartki. Różnice w jakości i rozprowadzeniu druku mogą być w takiej sytuacji widoczne.

Uwaga na zanieczyszczenia! Papier pochodzący z recyklingu to dobry wybór dla miłośników ekologicznego trybu życia, jednak drobinki zanieczyszczeń sprawiają, że nie nadaje się do drukowania fotografii i obrazków. Dobrze sprawdza się podczas codziennego druku dokumentów.

Jasność

Kolejnym istotnym kryterium wyboru papieru do drukarki jest jego jasność, zwana też białością. Jeśli szukasz kartek, dzięki którym wydrukujesz tekst i obrazy w odpowiednim kontraście, możesz się rozczarować: tanie ryzy zawierają papier o beżowo-szarym odcieniu, w dodatku lekki, o niewielkiej gramaturze. Nie zapewni on wyraźnego druku ani dobrego odwzorowania kolorów.

Współczynnikiem, który pozwala ustalić jasność papieru jest białość CIA, która może wynosić od 140 do 170. Najczęściej spotkasz się z zapisem uwzględniającym granicę błędu, na przykład 146+/-2.

Uwaga – nie każdy producent podaje ten parametr. Zdarza się, że do pomiaru jasności używa się wartość określającą stopień odbicia światła, wyrażaną w procentach. 80-100 % oznacza produkt dobry jakościowo.

W ofercie znajdziesz też papier kolorowy albo ozdobiony obrazkami, zdjęciami, który użyjesz na specjalne okazje.

Nieprzezroczystość

Dobry papier to taki, który uniemożliwia przebijanie drukowanych zdjęć, tekstu na drugą stronę. Nieprzezroczystość nośnika wyraża się w procentach, np. 90-95 %. Całkowita nieprzezroczystość i zarazem wysoka jakość umożliwiająca druk obustronny, to 100 %.

Gładkość

Gładkość papieru, zwana też szorstkością, wpływa na jakość druku. Do określania gładkości papieru niepowlekanego stosuje się w skalę Bendtsena, natomiast powlekanego – tak zwaną skalę PPS. Oba wskaźniki dotyczą ilości powietrza, które przedostaje się przez powierzchnię papieru w określonym czasie. Zakres wynosi od 50 ml/min do 1200 ml/min. Im większy wskaźnik, tym gładszy, mniej szorstki papier.

Gładki papier to konieczność, jeśli drukujesz dokument zawierający dużo niewielkich obrazków, półtonowych obszarów.

Papier powlekany jest dużo gładszy niż niepowlekany. Najmniej szorstki jest papier satynowany. Ten ostatni zapewnia doskonałe odwzorowanie kolorów.
Na rynku znajdziesz też papier fakturowany, chropowaty, do specjalnych zastosowań, na przykład do drukowania wizytówek.

środa, 11 marca 2015

Zapanuj nad chaosem w dokumentach

Chaos w dokumentach sprawia wrażenie, że osoba, która się go dopuściła jest niekompetentna, nieterminowa i znalezienie czegokolwiek sprawi nie lada problem. Więcej czasu zabierze nam ogarnięcie bałaganu niż efektywna praca. 

Dokumenty, notatki i inne papiery zawsze będą się gromadziły na biurku. Można jednak zastosować system zapanowania nad nimi. Porządkowania, odkładania na miejsce, segregowania dokumentów można się nauczyć. W dobrym uporządkowaniu dokumentów pomoże dobre wyposażenie do biura.  Dokumenty można przechowywać w szafkach, szufladach, wysuwanych pojemnikach lub zawieszać na specjalnych stelażach. Podstawowymi środkami wykorzystywanymi do utrzymania porządku w biurze są segregatory, półki, kuwety na biurko, pojemniki na dokumenty, systemy archiwizacji zawieszanej, skoroszyty, klasery.

Do segregowania dokumentów przydają się specjalne przekładki i etykiety samoprzylepne, a do ich organizacji różnego rodzaju sortery.

Do przechowywania akt służą:

•obwoluty, papierowe lub plastikowe – do przenoszenia pojedynczych dokumentów biurowych,

•segregatory – do przechowywania większej ilości pism w określonym porządku,

•skoroszyty umożliwiają wpinanie poszczególnych dokumentów w określonym porządku.

Inne sposoby przechowywania dokumentów podręcznych to leżące kuwety lub stojące otwarte pojemniki.

Odnalezienie właściwego dokumentu stanie się niezwykle proste, gdy zastosujemy następujące pomoce:

•ofertówki z kolorowym brzegiem – pionowe,

•ofertówki z kolorowym brzegiem – poziome,

•klipsy z indeksem,

Wybór systemu kolorystycznego

Zastosowanie kolorystyki pozwala na pierwszy rzut oka rozróżniać rodzaje dokumentów. W zależności od charakteru spraw oraz ilości można przyjąć ich klasyfikacje, stosując kod kolorów na segregatorach.

Na przykład:

•kolor czarny – sprawy wewnętrzne firmy,

•kolor niebieski – sprawy na zewnątrz firmy,

•kolor czerwony – sprawy pilne lub szczególnie ważne,

•kolor zielony – sprawy własne sekretarki,

Dzięki wybranym kolorom można łatwo uporządkować stosy dokumentów zgromadzone na biurku. Najefektywniejsze jest zastosowanie trzech widocznych kolorów, na przykład czerwony, niebieski i żółty. Przy wyborze systemu kolorystycznego należy zgromadzone dokumenty podzielić na podstawowe działy lub tematy i przypisać im jeden z trzech kolorów. Można także przypisać określony kolor do poszczególnych klientów, oznaczyć nimi ważne osoby w firmie, do których zazwyczaj kierujesz dokumenty lub oznaczyć sprawy bardzo ważne (czerwony), umiarkowanie ważne (niebieski) oraz, te które można odłożyć na później (żółty). Wybór jest całkowicie dowolny i zależy od charakteru twojej pracy. Należy jednak pamiętać o konsekwentnym oznaczaniu każdego nowego dokumentu w wybranym kolorze.

czwartek, 5 marca 2015

Czy warto kupować zamienniki tonerów i tuszy?

Na te pytanie nie ma jednoznacznie brzmiącej odpowiedzi. Zależy to w dużym stopniu od marki drukarki i tonerów lub tuszy, które obsługuje. Część urządzeń dobrze znoszą zamienniki materiałów eksploatacyjnych. Zdarzają się jednak urządzenia bardzo oporne gdzie próby regeneracji lub zainstalowania kompatybilnego zamiennika powoduje problemy i frustrację.

Warto jest przetestować kilku producentów, aby wybrać coś dla pasującego i do naszej drukarki i do specyfiki drukowania, ilości, jakości czy papieru. Osobiście nie polecamy stosowania zamienników w drukarkach atramentowych jeśli zależy nam na bardzo dobrej jakości wydrukach fotografii. Nie podlega jednak wątpliwości, że w znakomitej większości zamiennikom zawdzięczamy dużo tańszy wydruk. Tusze a także tonery zamienniki oprócz atrakcyjnej ceny są niejednokrotnie bardziej pojemne co bywa decydującym czynnikiem podczas zakupu. Czasem oszczędność jest pozorna, gdyż tańszy zamiennik może wpływać na szybsze zużycie pozostałych materiałów drukarki. Warto zauważyć, że w pewnych sytuacjach zakup zamiennika może być nieopłacalny ze względu na niskie ceny oryginalnych materiałów.

Więc co wybrać?

W naszym sklepie sprzedajemy jedynie sprawdzone  zamienniki tonerów i tuszy, wszystko po to, aby uniknąć reklamacji i braku zadowolenia klienta. W naszym asortymencie znajdą Państwo również oryginalne materiały eksploatacyjne.

Aby dokonać dobrego wyboru zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie doradzimy czy wybrać oryginalny produkt czy kompatybilny zamiennik.

piątek, 27 lutego 2015

Jak kupować artykuły biurowe





Są rzeczy na których nie warto oszczędzać. Do takich rzeczy należą z pewnością artykuły biurowe. Dobrej jakości papier, długopisy, porządny zszywacz czy odpowiednie segregatory mogą ułatwić pracę w biurze. Czym kierować się przy zakupach? Jakie akcesoria biurowe wybrać? Zapraszamy do lektury.

Jakość - to się opłaca

Nie zrozumcie źle naszych słów, nie wszystko co tanie jest złe. W naszym sklepie staramy się również nakładać atrakcyjne ceny na wiele produktów. Problem tkwi tu w przesadnym oszczędzaniu.

Jeśli potrzebujesz papieru do tworzenia notatek do własnych potrzeb bez problemu możesz kupić ryzę o mniejszej gramaturze. Jednak pamiętaj, że nie wydrukujesz na tym papierze już żadnych umów dla klientów czy pracowników, będzie to źle postrzegane.

Nie masz zbyt dużo papierów w pracy? Zszywacz jest Ci potrzebny raz na tydzień? Śmiało możesz kupić tańszy zszywacz, takie akcesoria biurowe również świetnie spełniają swoją rolę. Ale w przypadku gdy specyfika Twojej pracy wymaga częstego zszywania dokumentów warto zainwestować w trochę solidniejszy sprzęt, który podoła dużej eksploatacji.

Co wybrać?

Przykładów takich jak wyżej wymienione można by mnożyć, dobre segregatory odpowiednio uporządkują ważne dokumenty, dobry laminator nie zagotuje się nam przy ciągłej pracy. To czy możemy zaoszczędzić czy raczej powinniśmy zakupić akcesoria biurowe wyższej klasy powinno być poprzedzone wnikliwą analizą tego do czego, jak często i jak długo będziemy używać danej rzeczy.

Nie ma tu złotego przepisu jak wybrać daną rzecz. Chłodna kalkulacja, odejście od postawy "oszczędzania za wszelką ceną" oraz porada w specjalistycznym sklepie mogą bardzo pomóc w wyborze odpowiedniego artykułu.